OIT vo svete

Na základe rozhodnutia talianskej vlády je slobodný a otvorený softvér (ďalej len slobodný softvér) povinne preferovanou voľbou pre orgány verejnej správy. V dokumente, ktorý bol zverejnený 8. 1. 2014, Talianska digitálna agentúra vydala pravidlá, podľa ktorých všetky vládne organizácie v krajine musia preferovať použitie slobodného a otvoreného softvéru pred nákupom licencií pre proprietárne programy.

Čitať viac >
 

Švédska vláda, všetkých dvadsať švédskych územných regiónov a a takmer tri štvrtiny z celkového počtu švédskych obcí sa zapojilo do dohody o obstarávaní open source softvéru v štátnej správe. Päť dodávateľov otvorených riešení medzi sebou súťažia o štátne zákazky. Táto rámcová dohoda je prvou svojho druhu v celej Európskej únií.

Čitať viac >
 

Holandská vláda ohlásila v mene boja proti počítačovej kriminalite plán rozšíriť policajné právomoci.

Návrh predložil holandský minister spravodlivosti Ivo Opstelten a chce ním reagovať na rýchle zmeny v technológiach, na ktoré už starý zákon nestačí. Problém pre policajné vyšetrovanie predstavuje hlavne šifrovaná komunikácia, dáta v cloude a zahraničné servery.

V prospech navrhovanej zmeny zákona argumentuje obvyklými strašiakmi, akými sú detská pornografia a terorizmus, ako aj boj proti botnetom využívaným napríklad na DDos útoky, či rozosielanie spamu.

Čitať viac >
 

Samospráva mesta Mníchov ušetrila používaním vlastnej linuxovej platformy takmer 10 miliónov eur. Vyplynulo to zo štúdie doterajších výdavkov spojených s migráciou a používaním tejto platformy s dvoma technicky rovnocennými alternatívami: Windows s MS Office a Windows s OpenOffice.

Čitať viac >
 

Konkrétne 267 kandidátov uchádzajúcich sa v čoskorých voľbách o kreslo vo francúzskom národnom zhromaždení podporilo svojim podpisom kampaň za otvorený softvér. Väčšina z nich patrila strane zelených (149), nasledovaných pirátskou stranou (54).

Čitať viac >
 

Od júla tohto roku budú musieť byť v španielskom Baskicku takmer všetky softvérové aplikácie napísané pre, či samotnou verejnou správou, štandardne publikované ako open source. Aplikácie bude baskická verejná správa publikovať na baskických open government stránkach Irekia, ktoré sú samotné postavené na open source softvéri a ich obsah je licencovaný pod CC Attribution.

Čitať viac >
 

Elektronické služby švajčiarskej štátnej správy musia byť podľa rozhodnutia tamojšej národnej rady prístupné na rôznych počítačových platformách, a teda nesmú byť závislé na výhradne jednom dodávateľovi softvéru.

Čitať viac >
 

Holandsko si 8 mája 2012 osvojilo legislatívu kĺúčovú na ochranu otvoreného a bezpečného internetu. Ako prvá z krajín Európy zaviedla tzv. net neutrality, teda neutralitu internetu. Naviac zaviedla aj prostriedky na ochranu používateľov proti odpojeniu, či odpočúvaniu poskytovateľmi internetového pripojenia, informuje Holandská skupina za digitálne práva, Bits of Freedom.

Čitať viac >
 

Maďarská vláda investovala 370 miliónov forintov (1,23 milión eur) do trojročného projektu, ktorého cieľom je vylepšiť aplikácie, ktoré používajú open document format (ODF). Finančné prostriedky sú rozdelené medzi katedru softvérovérového inžinierstva Segedínskej univerzity a firmu Multiracio. Multiracio je IT firma špecializujúca sa na open source a vyvíja EuroOffice - kancelársky balík postavený na LibreOffice a OpenOffice.

Čitať viac >
 

Verejná správa Islandu využíva čím ďalej tým viac voľného a otvoreného softvéru. Tamojšia vláda prednedávnom započala ročný migračný projekt pre všetky svoje inštitúcie. "Cieľom tohto projektu nie je, aby inštitúcie prešli na voľný a otvorený softvér v rámci jediného roka, ale aby si vybudovali pevné základy pre takéto migrácie do budúcnosti.", uvádza vedúci projektu Tryggvi Björgvinsson.

Čitať viac >